بیمارستان دریایی

گاه نوشت های یک پزشک

بیمارستان دریایی

گاه نوشت های یک پزشک

پیوندها

۷ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

 • ۱
 • ۰

حضرتِ پدر...

حضرتِ پدر... با یک دستِ سالمش مواظب خانم هاست.. چقدر حس احترام  و محبت پدرانه در این عکس هست..

 • دکتر یونس
 • ۰
 • ۰

دوست پرستارم الان از روستاهای سرپل ذهاب برگشته و عکساش رو برام فرستاده، میگه همه چیز به وفور هست. همه چادر دارن. صبر کنید و دیگه چیزی نفرستید، هدفمند کمک کنید.پیام دوستم:"سلام خدمت همه عزیزانی که با جان ودل به زلزله زدگان کمک کردن.لطفا از ارسال وسایل به این مناطق خودداری کنین . من امروز سرپل ذهاب و ثلاث و ازگله بودم .واقعا به هیچ وسیله ای نیاز نیست حتی آب. ۵۴۰۰۰ چادر برا ۳۴۰۰۰ هزار خانوار توزیع شده .فقط از طریق هلال احمر.. حالا چادر های دیگه بماند.. به شایعات توجه نکنید. فقط چون احتمال بارندگی هست، نایلون برای روی چادرها نیازه.


همکار پرستار ما میگه، اونقدر آب و میوه و خرما زیاده که مثل آشغال ریخته رو زمین.. اسرافه و خراب میشه. یخچال هم که ندارن. فعلا صبر کنید و چیزی نفرستید و برای موج دوم هدفمند و بر اساس نیاز کمک کنید. وضع روستاها رو پرسیدم؟ دوست پرستارم ثلاث و ازگله هم رفته، میگه همه چیز اونقدر زیاده که آب معدنی روی زمین ریخته.. میوه و خرما خراب میشه. وسیله گرمایشی و نایلون برای روی چادر ها بهتره برای شروع سرما..
درحالیکه کانالهای پمپاژکننده حماقت و نفرت و دروغگوی تلگرامی از کلیپ ها و پیام های دروغین برای جریحه دار کردن احساسات مردم استفاده میکنن، اوضاع منطقه آرومه و همه چیز به وفور هست. به جای اینکه زلزله دلیل همدلی و وحدت بشه، موقعیتی برای عقده گشایی و سواستفاده ضدانقلاب و دشمن شده تا با دروغ و شایعه بین مردم، ارتش و سپاه و ملت اختلاف درست کنن. خود مردم کرمانشاه باید جلوشون بایستن.

خب الحمدلله. این تصاویر اختصاصی بیمارستان دریایی بودآ.  از دوست پرستارم خواهش کردم تا از مشاهداتش از منطقه عکس بگیره و چون بومی اونجاست و منم بهش اعتماد دارم و تا چیزی رو خودم  ازش مطمئن نشم ، قبول نمیکنم. بعد از اینکه خبر سلامتیش رو شنیدم و اینکه حال خودش و خانوادش خوبه، بعد از اینکه وضع بیمارستانا عادی شد، با اکیپشون رفتن روستاها ، ثلاث و ازگله که کانون اصلی زلزله هم بوده رفتن. خدا رو شکر همه چیز به وفور هست. ازش پرسیدم پس این کلیپا و ویس ها چی میگن؟! 

گفت همش دروغ و شایعه است..

 لطفا با این مسائل شوخی نکنید. وقتی به دروغ با احساسات مردم بازی بشه، یه بار دیگه خدایی ناکرده اگر واقعا اتفاق بدی بیفته دیگه مردم نسبت بهش سرد و سِر میشن.. خود مردم کرمانشاه و اون مناطق باید جلوی این شایعات رو بگیرن و بایستن.. ضد انقلاب خارج نشین، دلش برای هیچکدوم از ما نسوخته و فعلا از مردم  زلزله زده برای ایجاد تفرقه و نفرت و انتقامجویی از سپاه و نظام استفاده میکنه.. اونها نه عاشق سینه چاک ارتش هستن و نه دلسوزی برای ملت دارن.. تو همون سرپل ذهاب در عملیات مرصاد منافقین با زن و بچه مردم بی پناه چه کردن؟! چطور بیمارستانها رو تخریب و بیمارهاش رو سلاخی کردن؟! مردم کرد نباید اجازه بدن که ضد انقلاب مثل ملعبه باهاشون بازی بکنه.. دلیلِ اینهمه سیاهنمایی و شایعه سازی و پمپاژ دروغ و نفرت  چیه؟!

 اول از همه با این کلیپای دروغین اعتبار مردم کرد ما زیر سوال میره.. کرمانشاهیای عزیز از غیور ترین و شریف ترین و دلیرترین مردم ایران هستند..  دشمن کارش سواستفاده است، اما خود ما نباید بهش اجازه بدیم..  یکماه و یکسال بعد اونها کجان؟!  

زلزله میتونست عامل همبستگی ما باشه ولی باعث نفرت و انتقامجویی و زمین بازی دشمن شد با مردم ما..صد افسوس.. با دیدن این تصاویر واقعا قلبم آروم شد.. چرایی کار تلگرامیها و تعلل عامدانه دولتیا و ماهیگیری دشمن بماند...  خدایی هست که مارو میبینه و از راز درون سینه ها آگاهه.. اگر دین نداریم، لااقل آزاده باشیم! جای شهید و قاتل که عوض شد! جای دزد و یاغی با حافظ و پاسدارِ این مملکت هم عوض شد! فراری ضد انقلاب با پولِ به جیب زده از مملکت داره 40 ساله تو خارج میخوره و میخوابه و به نوچه های وطنیش خط و پول میده و برای ما  فی سبیل الله توئیت میزنه!! عی روزگار...

 • دکتر یونس
 • ۰
 • ۰

شرافت رو از این تحلیلگر و کارشناس عراقی میشه یاد گرفت که هنوز برای مردم کشور خودش توئیت نزده، به یاد مردم ایرانه! میشه مقایسه اش کرد با تیتیر امروز شرق که باز عجولانه و به دروغ نوشت "زلزله عراق! ایران را لرزاند!" خدائیش من فکر میکردم بعد از اون اشتباه وحشتناک ریاست جمهوری هیلاری و امضای کری تضمین است! اینا تا از چیزی مطمئن نشن دیگه تیتر نمیزنن! که دیدم نه، درِ دیگ بازه ولی گربه بی حیاتر از این حرفاست! 

واقعا آدم تو حقارت و عمق پستی دشمنای این مملکت و آب و خاک میمونه. چطور دارن از آب گل آلود ماهی میگیرن.. از آوارگی مردم. از زلزله و بلایای طبیعی هم استفاده سیاسی میکنن!.. صدا و سیما و دولت پیرمردها هم جا موندن، مردم هم تحت تاثیر شایعات اینا.. با چندتا کانال تلگرامی جو میدن و شایعه میسازن! اول میگه همه چیز تقصیر مسکن مهره!  اونایی هم که زیر آوار نیستن، اسباب و اثاثشون رو ریختن پشت وانت و از ترس آواره خیابون شدن! 

دروغ که کنتور نمیندازه! میگه نظامی ها رو دارن میبرن اونجا! آخه وطن فروش تو نشستی تو ترکیه و انگلیس و آمریکا و داری از اونجا پست میذاری، مرز مملکت زیر و رو شده، وسایل و پول و ناموس مردم رها شده وسط خاک و آوار، ارگان نظامی نیاد که  هرکی هرچی رو برداره ببره؟!  همین یه هفته قبل پژاک چند تا مرزبان رو شهید کرد، الان که اونجا زلزله اومده خوراک ورود غیر قانونی شماهاست که صد تا صدتا سلاح و کمربند انتحاری بیارین تو این مملکت! 

دیگه دروغ که کنتور نمیندازه، بعد میگه سپاه کمکای مردمی رو از هلال احمر میدزده میبره برای سوریه!!! آدم چی بگه؟!! بابا بشین پشت کیبوردت! اونهایی که پاشدن رفتن زیارت کوروش تو پاسارگاد چرا گوشیهاشون رو زمین نمیذارن برن کمک آواره های قصر شیرین؟ 

فرمانده سپاه از سر صبح رفت کرمانشاه.. باز نه اینکه سپاه مردم رو از زیر آوار دربیاره.. خدا رحمت کنه امام رو.. سپاه و بسیج نه تنها انقلاب که کشور رو بیمه کرده.. خدا توانایی بده به بچه های بسیج و سپاه و ارتش و هلال احمر.. خدا صبر بده به مردم همیشه قهرمان کرمانشاه.. چه زمان جنگش ، چه الان خیلی غیور و شجاع و مَردن..

با دوستم تو بیمارستان کرمانشاه حرف زدم، میگه از دیشب همه رفتیم بیمارستان و دو شیفت یک نفس ایستادیم.. مریضامون رو سازماندهی کردیم و برگشتم خونه..

پ ن: از دولتی که توزیع یک مرتبه سبد کالا را بدان صورت!! در کارنامه داره، انتظار آوار برداری و نجات جان مردم رو نداشته باشید. لطفا.. بگذارید سپاه و بسیج و ارتش کارشون رو بکنن..

ما سه تا زلزله رو (از وقتی من یادم میاد) پشت سر گذاشتیم و عملکرد دولتمردا رو دیدیم. زلزله بم( زمان خاتمی)، زلزله ورزقان (زمان احمدی نژاد) و زلزله کرمانشاه (زمان روحانی)..   البته پرزیدنت گفته فردا میرم!! باز پا میشه میره وسط مردم خودی نشون بده، مثل قضیه کارگرای حرم امام وکارگرای معدن و روز قدس، مردمِ آواره و داغدار 4 تا شعار میدن، بدتر بدهکارِایشون میشن! باید نامه عذرخواهی بنویسن و هزار تا درد به درداشون اضافه شه. همون نره بهتره.. بشین تهران.

 • دکتر یونس
 • ۱
 • ۰

بعد از مدت ها دیدن یک فیلمِ خوب با بازی بی نظیر پرویز پرستویی از شبکه نمایش شگفت زده ام کرد.. فیلم به یادمون میاره که چقدر میتونه قضاوت هامون اشتباه باشه.. چقدر همه چیز اون چیزی نیست که فکر میکنیم! و سکوتِ یونس از هر چیزی در فیلم زیباتره.. پاسخ های کوتاه و گُزیده گویی و تک گویی بلند و معنادارش در اتاقِ دردِ بیمارستان که شاید بلندترین دیالوگ گویی یونس باشه که میشنویم.. بازی فوق العاده زیبا و حیرت انگیز پرویز پرستویی.. 

در واقع ناآگاهی، مخاطب را مجبور می‌کند تا با هوشیاری تصمیم بگیرد چه چیزی مهم و چه چیزی مهم نیست..یونس، قهرمان قصه و مرد ایده‌آل فیلم است. ما از همان ابتدا با مرام و شخصیت او آشنا می‌شویم؛ او در تاکسی‌ گل گذاشته است، تاکسی‌مترش کار می‌کند، اضافۀ لیوان آبش را به گلدان بیمارستان می‌ریزد و برگ‌هایش را هرس می‌کند، در وقت نوشیدن چای قند را نصف می‌کند، برای صدیقه گل میخرد. از صدیقه سؤالی نمی‌پرسد و بر وی حکم نمی‌کند و ظن بد نمی‌برد. یونس حتی از خود دفاع نمی‌کند و در نتیجه، اتهامات ضرب و جرح صدیقه را با سکوتش بر خود می‌خرد. مضافاً که او هزینۀ بیمارستان را نیز با مبلغی که راننده کمکی برایش آورده پرداخت می‌کند. آنچه او فهمیده آن است که این زن چادری بایست آبرومند باشد لذا از او حمایت می‌کند حتی به این قیمت که به او تهمت بزنند. او از ملامت دیگران نمی‌هراسد. و شگفتا که قرآن مجید این را از اوصاف مؤمنان دانسته است: «یجَُاهِدُونَ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ وَ لَا یخََافُونَ لَوْمَهَ لَائمٍ» (مائده/ ۵۴).

فیلم می‌خواهد یک مرد ایده‌آل به ما معرفی کند؛ کسی که در تهران «امروز» بی‌تفاوت نیست و مددکار ضعیفان است. یونس می‌لنگد. احتمالاً جانباز است و در دوران جنگ در همین بیمارستان بستری بوده است، چون راه‌های فرعی بیمارستان را به خوبی می‌شناسد". و پایان بندی بی نظیر انتهای فیلم هم زیباست، هم سکوت سرپرستار بخش و هم امید به تربیت نسل سوم بدست یونس ها.. فیلم منو یاد روزای بیمارستان انداخت، یاد کشیک ها و دویدن ها و مریض دیدنها.. یاد دیالوگ مخصوصِ خودم، که فقط خودم میتونستم سریع و صحیح بگمش: "وقتی هیچ چیزی اون چیزی نیست که باید باشه، تو بهترینِ اون چیزی باش که باید باشی".. یونس بهترین آدمیه که باید باشه، وقتی هیچ کس اون چیزی نیست که در حقیقت باید باشه! من علیرغم تمامِ حاشیه ها و تحلیل ها بر فیلم از فیلم خوشم اومد.. دیدنش رو توصیه میکنم!

 • دکتر یونس
 • ۰
 • ۰

تصویری که داعش از تخریب مقبره عماریاسر و اویس قرنی منتشر کرد.. "عمار یاسر" درچنین روزی در سن 93 سالگی در جنگ صفین در رکاب مولایش علی(ع) شهید شد..

چقدر زندگیش زیباست.. تولدش.. پدر و مادرش که اولین شهدای اسلام هستند.. هجرتش به حبشه و مدینه... آیه ای  از قرآن که  در شان او از آسمان بر قلب پیامبر نازل میشه.. مشارکتش در ساخت مسجد قبا با پیامبر.. حدیثی از پیامبر در بیان فضائل او که بهشت مشتاق دیدن 4 نفره: علی ، عمار، سلمان و بلال..  چه فضیلتی بالاتر از قرار گرفتن حتی اسمت کنار این اسم ها.. 

در تمام جنگ ها شرکت میکنه، در دفاع از علی(ع) با ابوبکر بیعت نمیکنه!.. جزو معدود افرادیست که در تشییع حضرت زهرا حضور داره.. همچنان در جنگ هاشرکت میکنه. گوشش در جنگ یمامه بریده میشه، حتی بعد ها والیِ کوفه میشه..  به تبعید ابوذر اعتراض میکنه، به شرابخواری و بی قیدی و حیف و میل بیت المال توسط خلیفه اعتراض میکنه و مورد ضرب و شتمِ عثمان قرار میگیره.. 

مردم رو به بیعت با علی(ع) دعوت میکنه.. در جنگ ها دوشادوش او حضور داره، در جنگ جمل ، فرمانده ی میسره(سمت چپ) لشگر امام هست. در روز سومِ جنگ صفین ، فرمانده ی سپاه امام میشه.. 

حتی با شهادتش دلیل حقانیت امام علی میشه، چون پیامبر فرموده بود: کشندگان عمار، گروهی باغی (یعنی گروه خارج از اطاعت امام عادل) هستند. و همین مایه ی سرزنش معاویه و روشن شدن حق میشه.. 

حضرت بر پیکرش نماز میخونه و  خطاب به او میگه: «ای عمار! خداوند از سوی خود و از سوی پیامبرت، بهترین پاداش را به تو بدهد. تو دوستی خوب، همدمی نیکو و برادری شایسته ای»

دل گویه های حضرت امیر در وصف عمار خیلی زیبا و جانسوزه: «کجایند برادران من؟ که سواره به راه می افتادند و در راه حق گام بر می داشتند. کجاست عمار؟... (کجایند آنان)که پیمان جانبازی بستند و سرهایشان برای ستمگران فرستاده شد؟»

آن گاه حضرت گریست و گفت:«آه برادرانم! همانان که قرآن را می خواندند و به کار می بستند؛ در فریضه ها دقت می کردند؛ فرایض را به پا می داشتند؛ سنت ها را زنده می کردند؛ بدعت ها را می راندند؛ دعوت به جهاد را می پذیرفتند؛ به رهبر خود اطمینان داشتند و صمیمانه از او پیروی می کردند»... «خدا، عمار را رحمت کند، آن روزی که اسلام آورد و خدا او را رحمت کند، آن روز که شهید شد و خدا او را رحمت کند، آن روز که مبعوث شود. بهشت گوارای او باد. عمار همیشه با حق بود.» 

پیکر عمار رو در رقه ی سوریه به خاک میسپرند. و حالا در ۶ فرودین ۱۳۹۳گروه تروریستی تکفیری داعش با کارگذاشتن مواد منفجره، دو مناره مقبره عمار یاسر و اویس قرنی را تخریب میکنه. داعش در مرحله بعد در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳این زیارتگاه را به طور کامل تخریب کرده.. 

عمار در طی بیش از 1493 سال در متن جنگ های اسلام حضور داره.. حتی حالا.. هیچوقت از جنگ فرار نکرده، هیچگاه امامِ بر حق رو تنها نگذاشته، هیچوقت چشمهاش رو نبسته و به امنیت خودش فکر نکرده، عمار همیشه در متن حادثه  و نماد جدایی حق از باطل بوده..

 شما در کدام سمت این میدان هستید؟! 

پ ن: ویکی شیعه سایت خیلی خوبیه، اون رو جایگزین ویکیپدیایِ اسرائیلی کنید! حضرت آقا هم بسیار درباره عمار یاسر صحبت کردند،با عبارت هایی دقیق و نوع نگاه تازه و ریز بینانه ای که به حوادث و آدم ها دارند.  شایدبه امید اینکه "مردی از خویش برون آید و کاری بکند"... در آرشیو موضوعی سایتشون بخونید، جالبه.

http://fa.wikishia.net/view/عمار_بن_یاسر
http://farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=1488

 • دکتر یونس
 • ۰
 • ۰


بیش از هشتصد هزار نفرآواره میانماری، که بیش از شصت درصدشان کودک هستند.. 
بیش از ده هزار زنِ باردار در معرض خطر سقط جنین... 
به قول سلمان هراتیِ عزیز: 

بگذار گریه کنم/ نه برای تو/ نه نه نه! بل برای عاطفه ای که نیست/ و دنیایی که انجمن حمایت از حیوانات دارد/ اما انسان پابرهنه و عریان میدود.. / دنیایی که در حمایت از نوع خویش گاو شده است../ انسانی که راه کوره های مریخ را شناخته است اما هنوز/ کوچه های دلش را نمیشناسد...
برای حمایت‌ از مردم مسلمان و آواره میانماری، کمک های خود را از طریق درگاه خیریه امت واحده به آدرس http://enfaagh.com یا از طریق شماره کارت 5022297000010434  به نام «مجمع جوانان امت واحده» واریز کنید.

پیش از این نیز اتحادیه بین المللی امت واحده کمک های انسان دوستانه ای را به کشورهای فلسطین (به ارزش 110 میلیارد ریال در قالب کاروان آسیایی همبستگی با مردم غزه و سرپرستی ایتام شهدا)، سومالی (به ارزش 2 میلیارد و 225 میلیون ریال)، میانمار (به ارزش 800 میلیون ریال)، پاکستان (10 هزار دلار) و سوریه ( به ارزش 1میلیارد و پانصد میلیون ریال) ارسال کرده است. اولین محموله کمک وارد بنگلادش و بین آواره ها توزیع شده. در سایتشون میتوانید آنلاین کمک کنید:

http://enfaagh.iuuu.ir/

 • دکتر یونس
 • ۰
 • ۰

من کبوتر نیستم، اما ندیدم در بقیع/ یا کریمی را برانی از حریمت، یا کریم... 

پ ن:وقتی فکر میکنم این قبر امام های منه، دلم میخواد از غصه بمیرم.. 

این متن به سوالات پاسخ روشن و علمی میده، هم ممنون و شاد شدم ازفهمیدن اصل مطلب و هم توصیه میکنم دوستان بخونن تا مثل من اشتباه متوجه نشن! اصل متن اینجا: http://raghim2.blog.ir/

فتوای تاریخی ، تاریخ فتوایی! 

در سال 85 چند نفر از طلاب قم که از مقلدان صادق روحانی و صادق شیرازی بودند، در بارۀ تاریخ شهادت امام حسن مجتبی علیه السلام، ایجاد سئوال کردند و اِن قُلت هایی را در برخی رسانه های مکتوب رواج دادند و کوشیدند با اخذ فتوا از مراجع تقلید، جمهوری اسلامی را مجاب کنند تا سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) را در تقویم رسمی کشور از 28 صفر به هفتم صفر تغییر دهد. چرا؟ به دو دلیل:

 دلیل اول: این جماعت، نوعاً با ترویج حزن و اندوه در جامعه اسلامی موافق ترند و با مراسم شادی و نشاط حتی المقدور موافقت ندارند. البته این حرف را به صراحت نگفته و نمی گویند. اما سخنرانی ها و برنامه های اجرایی طلاب و مقلدان صادق شیرازی مؤید این است که این ها به افسردگی و ملالت در جوامع شیعی بیشتر دامن می زنند و پیروان اهل بیت علیهم السلام را عاری از شور و شعف و شادابی می پسندند. از این رو نگران بودند که مبادا، سیمای جمهوری اسلامی در هفتم صفر بعنوان ولادت امام موسی بن جعفر (ع) برنامه شاد اجرا کند!

دلیل دوم: این گروه تلاش می کنند در هر زمینه ای نظر مراجع تقلید خود را در ایران ترویج کنند و توصیه های آن ها را به خورد مردم دهند و در صورت امکان جمهوری اسلامی را در تنگنای تصمیم گیری قرار دهند. البته صادق روحانی مقلدان زیادی ندارد. ولی دفتر ایشان گاهی در بعضی مسیرها با طیف شیرازی، همراهی و همنوایی دارد!

اما، تلاش برنامه ریزی شدۀ این افراد، به دلیل حاصل نشدن اجماع در فتاوای مراجع تقلید، عملاً بی نتیجه ماند و تیر تلاششان به سنگ خورد. تا اینکه در سال 95 و 96، بانیان این طرح، زیرکانه حرکت دوباره ای را آغاز و هدفِ خود را از طریق فضای مجازی و برخی رسانه های نوشتاری و به روش مصاحبه با برخی چهره های شاخص دنبال کردند. تا جایی که یکی از روحانیون شناخته شده و برخی از سایت ها و خبرگزاری های مشهور نیز به دام این ها افتادند!

بعضی خبرگزاری ها بی آنکه بدانند، این موضوع را در قالبِ نشرِ فتاوای مراجع تقلید پوشش دادند و آن فرد روحانی نیز در صفحۀ اینستاگرامش این موضوع را به اشتراک گذاشت و در یک مصاحبۀ خبری نیز تلویحاً پیشنهاد کرد تا علما و بزرگان حوزه، نسبت به یکسان سازی تاریخ شهادت امام حسن علیه السلام مطابق نظر علمای عراق اهتمام ورزند! اما باز هم اتفاقی نیفتاد و این مسئله همچنان ناموفق و مسکوت باقی ماند. در این مورد چند نکته قابل توجه است:

 1. استفتایی که از مراجع تقلید به عمل آمده، نشان می دهد که متن استفتاء کاملاً جهت دار و هدفمند تنظیم شده است! در واقع، استفتاء کنندگان دنبال این بودند که جواب مطلوبِ خود را از مراجع بگیرند! که البته پاسخ مراجع محترم، آنطور که آنها می خواستند، به دست نیامد.
 2. آنچه راجع به اختلاف تاریخ شهادت امام حسن مجتبی (ع) در سایت های اینترنتی منتشر شده، مربوط به سال های 93 و 96 است که نشان می دهد این شُبهه و اِن قُلت ها قبل از آن یک مسئلۀ درون حوزوی بوده و در سطح جامعه مطرح نبوده است. نکته قابل توجه این است که یادداشت های مربوط به این مسئله، نوعاً غیر محققانه، با ادبیات واحد و با شکل و شمایل یکسان، بعضاً بدون تاریخ انتشار و بدون نام نویسنده در سایت های آن روز بازنشر داده شده و هدف، این بوده است که به مردم بقبولانند تاریخ شهادت امام مجتبی (ع) در هفتم صفر معتبرتر است. جالب تر از همه این است که در انتهای اغلبِ یادداشت ها اظهار امیدواری کرده اند که علما و مسئولان امر دست به کار شوند و تاریخ شهادت امام حسن علیه السلام در جمهوری اسلامی را با آنچه در عراق مرسوم است، یکسان سازی نمایند!
 3. مقالات، یادداشت ها و مصاحبه هایی که مرتبط با این موضوع در سایت ها منتشر شده، غالباً اظهارنظرهای غیر علمی و نقل قول های غیر محققانه است که از منابع دست دوم گرفته اند. بی آنکه مستندات تاریخی را مورد تطبیق قرار دهند و یا در بارۀ صحت و سقم نقل ها تحقیقی کرده باشند.

اختلاف نظر در بارۀ تاریخ شهادت امام مجتبی (ع) یک واقعیت انکار ناپذیر است. اما خوب است بدانیم که قِدمت راویان و ناقِلان مشهور در این موضوع به دو مقطع تاریخی تقسیم می شوند: یکی مربوط به قرن های 9 و 10 هجری است و دیگری به قرن های سوم تا هفتم هجری برمی گردد. کما این که علما و راویانی که در بارۀ تاریخ شهادت امام حسن مجتبی (ع) نیز اظهارنظر کرده اند؛ به دوگروه تقسیم می شوند:

 1. گروهی که شیخ بهایی در میان آنها دیده می شود، این گروه نقل خود را از شهید اول گرفته اند و شهید اول نیز نقل خود را از کتاب تثبیت الامامه گرفته است. کتابِ تثبیت الامامه اگرچه قدمتی دیرینه دارد و مؤلف آن کاملاً مورد وثوق است، اما اکثر علمای قدیم و جدید معتقدند که نسخه نویسان بعدی، تعداد صفحات این کتاب را به سلیقۀ خود افزایش داده و در نتیجه آن را از اعتبار انداخته اند!
 2. گروهی که شیخ عبدالکریم حائری (مؤسس حوزه علمیه قم) در بین آن ها وجود دارد، این گروه نقل خود را از شیخ ابراهیم کفعمی دانشمند بزرگ شیعی گرفته اند که به قرن 9 و 10 هجری یعنی به دوره های بعد از شهید اول تعلق دارد. (شیخ عبدالکریم حائری به اعتبار همین منبع، عزاداری امام مجتبی (ع) را که هفتم صفر در نجف مرسوم بود به ایران منتقل فرموده است)

اما غیر از کتاب تثبیت الامامه (که دارای نقص و فاقد اعتبارشده است) و مصباح بلدالامین کفعمی (که مربوط به دوره بعد از شهید اول است) بقیه راویان و دانشمندان شیعه همچون فتاح نیشابوری، اربلی، شیخ طوسی، شیخ طبرسی، سعدبن عبدالله اشعری، نوبختی، کلینی و شیخ مفید که همگی به دوره های قبل از شهید اول تعلق دارند؛ 28 صفر و یا آخر ماه صفر را سالروز شهادت سبط اکبر (ع) نقل کرده اند.

 • دکتر یونس